Copyright 2019 | Created with Adrianov Projekt

mgr Jadwiga Adrianowska

78-520 Złocieniec

ul. Mickiewicza 15

tel.509921639 / 509921203

adrianov.projekt@gmail.com

Projektowanie pokoju dla dziecka zawsze stanowi powód niezwykłej radości oraz ekscytacji. W przypadku pojawienia się nowego członka rodziny wiąże się z wieloma wyzwaniami technicznymi, logistycznymi oraz związanymi z nową organizacją trybu życia. Większe dzieci zazwyczaj mają już swoje oczekiwania co do otoczenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest się w nie wsłuchać. Są jednak pewne elementy, które powinny charakteryzować pokój dla dziecka bez względu na jego wiek lub osobowość.

 

Estetyka pokoju pozytywnie wpływająca na rozwój dziecka

 

Tym, co zaprząta głowę współczesnych rodziców, jest często estetyka pokoju. Dotyczy to szczególnie tych najmłodszych stażem, oczekujących na pojawienie się dziecka. W takim przypadku należy zadbać o to, aby był radosny w wyrazie. Wystrój pokoju będzie oddziaływał na zmysły dziecka oraz jego poczucie estetyki. Z tego powodu coraz więcej rodziców decyduje się na rezygnację z typowo dziecięcych rozwiązań na rzecz motywów kwiatowych lub związanych z naturą, które wykazują własności wyciszające i uspokajające. Nie należy także przesadzać z ilością kolorów, co może wpływać na przebodźcowanie dziecka.

 

Zwiększenie powierzchni użytkowej pokoju

 

Dorastające dzieci lub nastolatkowie muszą mierzyć się na co dzień z wieloma zadaniami, takimi jak edukacja, sport oraz rozwijanie zainteresowań w ramach zajęć dodatkowych. Ten czynnik decyduje o zwiększeniu liczby przedmiotów niezbędnych dla dziecka w tych aktywnościach. Z tego powodu, bez względu na powierzchnię pokoju, należy zadbać o to, aby charakteryzował się możliwie największą przestrzenią użytkową. Warto skoncentrować się na tym, aby w szafach oraz garderobie znajdowała się możliwie duża liczba półek, przegród czy regałów umożliwiających łatwe przechowywanie oraz kategoryzację przedmiotów. 

 

Bezpieczne rozwiązania przestrzenne

 

Co najmniej równie ważnym aspektem, jak estetyka oraz funkcjonalność, jest bezpieczeństwo. Z tego powodu należy zadbać, aby meble były odpowiednio zabezpieczone np. przed przewróceniem się. Niemniej ważne jest zabezpieczenie ostrych krawędzi lub wystających uchwytów, o które dziecko może się zranić lub które mogą nadmiernie rozbudzić jego uwagę. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie porada architekta. Biura projektowe mające doświadczenie oraz listę dobrych praktyk pozwalających zadbać zarówno o funkcjonalność, jak i bezpieczeństwo stosowanych rozwiązań przestrzennych.

 

 

Jak zaprojektować pokój dla dziecka?

30 stycznia 2020
projektant wnętrz

BLOG