Copyright 2019 | Created with Adrianov Projekt

mgr Jadwiga Adrianowska

78-520 Złocieniec

ul. Mickiewicza 15

tel.509921639 / 509921203

adrianov.projekt@gmail.com

Moda wnętrzarska, jak każda inna, podatna jest na zmiany. Jedne trendy przychodzą, inne odchodzą, niektóre wracają cyklicznie co kilka, albo i kilkadziesiąt lat. Aranżacja mieszkania tak, by było modne, ale zachowało atrakcyjność na dłużej, to wyzwanie, przed którym stają pracownie projektowe. Uleganie chwilowym modom może oznaczać, że za rok-dwa będzie ono przestarzałe. Zastosowanie klasycznych, uniwersalnych zestawień może z kolei być na dłuższą miarę nudne. Jak znaleźć złoty środek i co uwzględnić, wykonując projekt mieszkania?

 

Najbardziej aktualne trendy w urządzaniu mieszkania

 

Niektóre trendy aranżacji wnętrz są cały czas obecne i chętnie wybierane, inne odwołują się do przeszłości i ponownie stają się trendami - jednak ukazane są w nieco innej odsłonie.

 

  • Pastelowe kolory. Nie przemija popularność pasteli, które idealnie sprawdzają się dominując na ścianach pomieszczeń albo służąc za tło dla mocniejszych i bardziej wyrazistych dodatków. Oczywiście klasyka nadal trzyma się mocno – czerń, szmaragd, szafir czy fiolet, to szlachetne barwy, choć wymagające wprawy w operowaniu. Z kuchni również lekko wypierana jest biel szafek, a na jej miejsce wchodzą właśnie pastele.
  • Meble z lat 70. W trendach meblarskich widać nawiązania, czy niekiedy wręcz fascynację, rozwiązaniami stosowanymi w latach 70. ubiegłego wieku. Delikatne linie, obłe formy, gięte drewno – wracają w dobrym stylu. Okładziny ścienne i podłogowe również sięgają do przeszłości. Tym razem przeżywamy renesans lastryko. Forma, która cieszyła się u nas powodzeniem kilka dekad temu, bardziej jednak z konieczności niż z uznania dla stylu. Obecnie zaś przeżywamy ich powrót w luksusowym i eleganckim wydaniu.
  • Odważne wzory. Ostatnie lata zdominował skandynawski minimalizm, teraz jednak coraz popularniejsze są wyraziste rozwiązania. Odważne połączenia, duże wzory -  zwłaszcza z motywami kwiatów i roślin.
  • Motywy etno. Kolejny odwrót od minimalizmu, to czerpanie z kultury świata i wprowadzenie elementów sztuki tradycyjnej i ludowej. Może w postaci akcentów i dekoracji, może odważniej, na większej powierzchni. Ręcznie wykonane przedmioty, nie tylko etno, również darzone są dużym uznaniem.
  • Skandynawia ocieplona. Oba powyższe przykłady świadczą, że scandi staje się troszkę bardziej ciepły. Może nie przemija i nie odchodzi, ale jego chłód jest rozpraszany.
  • Recykling, upcykling, DIY. Przerabianie i odnawianie mebli to nie tylko moda, ale i korzyść dla środowiska. Wciąż są to popularne trendy w aranżacji wnętrz, a teraz posiadające też bardziej masowe oblicze. Materiały z recyklingu są bowiem używane do produkcji mebli.
  • Na zielono. Przyroda we wnętrzach ma się mocno. Modne są odcienie zieleni zaczerpnięte z przyrody. Obecnie barwy te często proponowane są przez pracownie projektowe i spotykają się z bardzo ciepłym przyjęciem. Przykładem może być Tranquil Dawn, pastelowa zieleń, lekko przełamana błękitami i szarością. Jest to kolor roku 2020 wg Dulux. Modne są też same rośliny domowe.

 

Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz

19 marca 2020
projektant wnętrz

BLOG