Copyright 2019 | Created with Adrianov Projekt

mgr Jadwiga Adrianowska

78-520 Złocieniec

ul. Mickiewicza 15

tel.509921639 / 509921203

adrianov.projekt@gmail.com

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że projektowanie wnętrza wraz z doświadczonym projektantem to nie tylko spora oszczędność czasu i pieniędzy, lecz przede wszystkim nerwów. Jak wygląda cały proces, gdy powierzymy go specjalistom?

 

Wywiad z klientem

 

Z danej aranżacji na co dzień będzie korzystał przede wszystkim klient, dlatego projektant musi dobrze poznać jego potrzeby. Pierwsze spotkanie przypomina zazwyczaj obszerny wywiad, z którego projektant dowiaduje się, jakie oczekiwania ma klient, jak wygląda jego styl życia, oraz co mu się podoba, a co nie. Część projektantów upraszcza ten etap do przeprowadzenia ankiety, aby klientowi jeszcze łatwiej było opisać swoje wymarzone lokum. Po zdobyciu wszystkich informacji projektant filtruje je i składa w jedną całość. Osoby, które planują remont, często zbierają różnego rodzaju pisma o aranżacji wnętrz, czy zapisują zdjęcia wnętrz, które znalazły w Internecie. To bardzo dobry pomysł: pokazanie swoich pomysłów projektantowi znacząco ułatwi mu zrozumienie gustu klienta.

 

Układ funkcjonalny

 

Podczas kolejnego spotkania projektant przedstawia klientowi opracowany przez siebie układ funkcjonalny mieszkania (zazwyczaj kilka wersji). To rzut mieszkania z góry, na którym można zobaczyć układ ścian i wyposażenia. W większości mieszkań jest on oczywisty, jednak czasami projektanci np. przesuwając ściany, potrafią wydobyć prawdziwy potencjał nawet małych lokali.

 

Koncepcja wizualna

 

Dopiero wtedy, gdy klient zaakceptuje projekt wnętrza z układem funkcjonalnym, projektant zabiera się za najważniejszą część pracy. Wybrany układ przygotowuje w postaci koncepcji wizualnej. Dawniej miewała ona formę kolorowych rysunków, obecnie projektanci przygotowują ją w programach komputerowych w perspektywie 3D, czasami nawet jako animacje. W koncepcji wizualnej pojawiają się już kolory, faktury, oświetlenie i dekoracje. Dzięki niej klient może zobaczyć, jak będzie wyglądało wnętrze po remoncie.

 

Dokumentacja techniczna i kosztorys

 

Kolejnym etapem jest przygotowanie przez projektanta dokumentacji technicznej, na której podstawie ekipa będzie mogła wykonać remont. W dokumentacji technicznej znajdują się nawet detale dla podwykonawców, np. wnętrza szaf czy mebli kuchennych. Jeśli projektant ma też przygotować szczegółowy kosztorys z użyciem konkretnych produktów, może zająć mu to nieco czasu. Musi on skontaktować się z wykonawcami i ustalić ceny nawet najdrobniejszych rzeczy np. syfonu do wanny. Część klientów decyduje się jeszcze na zatrudnienie projektanta do tzw. nadzoru autorskiego. Polega on na tym, że specjalista dogląda pracy wykonawców i dba o to, by realizacja projektu została wykonana wzorowo.

Projektowanie wnętrza mieszkalnego krok po kroku

18 lutego 2020
projektant wnętrz

BLOG